fbpx
Skip to content

How to get results with the help of Google Ads advertising?

Google Adwords

Google Ads članci koje možete pročitati ovdje mogu pomoći prilikom razumjevanja Google Ads kampanja. Međutim kada je u pitanju razumjevanje kako točno Google Ads oglašavanje funkcionira i nije baš tako jasno.

No koliko god bilo teško razumjeti kako Google oglašavanje funkcionira, važno je znati navedeno, kako biste mogli donjeti ispravne odluke tijekom pokretanja oglasne kampanje. Stoga ćemo nastojati objasniti da naučite kako Google Ads oglašavanje funkcionira.

Dali Google Ads oglašavanje donosi rezultate ?

Naravno da funckionira i donosi rezultate, nekim poslovanjima drastično mjenja bilancu. Činjenice i podaci koji govore u prilog tomu su:

Korisnici Google tražilice kliknu na Google oglas u trenutku kada traže rješenje na problem tj. upit koji su postavili u Google tražilici. Prema istraživanjima 65% ispitanika klike na oglas u trenutku kada pretražuje rješenje problema na Google tražilici.

Oglasi na Google tražilici se prikazuju vašim korisnicima samo kada su relevantni, a da ne govorimo kako možete postaviti limite u kojem vremenskom periodu da se oglasi prikazuju i koliki budžet želite potrošiti.  Google oglašavanje može isporučiti povrat od 800% tj. 8 EUR na svaki 1 EUR koji je potrošen.

Google je najpopularnija i najpouzdanije tražilica u svijetu zbog čega 63% ispitanika je izjavilo da bi kliknuli na oglas u odnosu na Amazon oglas ili Youtube oglas.

Sa podacima koje dobijete unutar Google ads kampanje možete vidjeti što donosi rezultate, a što ne i na taj način prilagoditi tekst oglasa, način licitiranja ili strukturu oglasne kampanje i prema tome povećati budžet za oglašavanje.

S obzirom na gore spomenuto, nije čudo da se 80% svih tvrki usredotočuje na Google oglašavanje. Naravno koliko dobro Google Ads donosi rezultate ovisi o tome koliko dobro upravljate oglasnom kampanjom.

Kako funkcionira Google oglašavanje ?

Princip Google oglašavanja se svodi na tomu da oglašivači kreiraj oglase koji ciljaju određene ključne riječi koje oglašivači zakupe i na temelju kojih žele da im se prikažu oglasi.

Korisnici Google tražilice pretražuju određenu ključnu riječ, te ukoliko je netko od oglašivača zakupio putem Google Ads platforme određene ključne riječi za koje želi da mu se prikaže oglas pokreće se aukcija.

Google u licitaciju uključuje sve relevantne oglase tj. samo jedan oglas po računu. Zatim koristi formule ocjene kvalitete i ranga oglasa da bi odabrao pobjednika u aukciji.

Odlična stvar je što oglašivači plaćaju Googlu samo onda kada netko klikne na njihov oglas.

Kako funkcionira Google Ads aukcija?

Svi koji se oglašavaju na Googlu žele znati kako funkcionira aukcija za Google Ads kampanje. Aukcija na Google Adsima funkcionira na sljedeći način:

a) Oglašivači kreiraju oglase na osnovu ključnih riječi

Prilikom kreiranja oglasa oglašivači odabiru za koje ključne riječi se žele natjecati u aukciji. Za razliku od obične aukcije gdje sudionici licitiraju za određene proizvode, oglašivači u Google Ads aukciji licitiraju za određene ključne riječi.

Na primjer, agencija za udobljavanje kućnih ljubimaca mogla bi izraditi oglas koji cilja grupu ključnih riječi kao što su “Tragač kućnih ljubimaca” , “spašavanje kućnih ljubimaca”, “sklonište za životinje” i sl. Nakon toga oglašivači trebaju Googlu reći  koju maksimalnu cijenu su voljni platiti u aukciji za određenu ključnu riječ.

b) Korisnici pretražuju na Google tražilici

Ovo se zove upit. Ponekada u pretrazi na Google tražilici imate upite koji se potpuno podudaraju za ključnu riječ koju su zakupili u licitaciji oglašivači.

Ponekada upit na Google tražilici potpuno odgovara zakupljenoj ključnoj riječi, dok drugi puta je relevantan.

c) Google traži da upari zakupljene ključne riječi oglašivača i pretrage na tražilici

To se zove podudaranje ključnih riječi ili eng. Keyword matching. Google će u tom slučaju skenirati skup oglašivača u aukciji kako bi procjenio koje ključne riječi su relevantne za određen upit i tako prikazao oglas korisniku Google tražilice.

Googlu su najvažniji korisnici, da za upite koje pretražuju njegovi korisnici dobiju najbolje informacije tj. odgovore.

c) Aukcija započinje

To znači da za svaki račun koji licitira na aukciji za jednu ili više ključnih riječi relevantnih za upit, Google će odabrati jednu ključnu riječ po računu za sudjelovanje na dražbi i odgovarajući oglas tog računa za tu ključnu riječ.

S obzirom na činjenicu da postoji više od 4 milijuna Google oglašivača, jedna aukcija oglasa mogla bi sadržavati tisuće oglasa, a postoji samo nekoliko mjesta za prikazivanje Google oglasa na SERP-u.  Kako onda Google određuje pobjednike u aukciji ?

Kako Google odabire pobjednika tj. koji oglas će prikazati ?

Pobjednici u aukciji u Google Ads oglašavanju nisu nužno oni koji ponude najveći iznos. Google uzima u obzir nekoliko parametara kako bi mogao odabrati najrelevatniji i najkvalitetniji oglas za korisnika.

Ovo je super prilika za male tvrtke koje koriste Google Ads. Stoga evo kako Google odlučuje:

Korak 1: Quality Score

Google dodjeljuje svakom oglasu ocjenu kvalitete od 1-10 na temelju 3 stvari:

  • Relevantnost oglasa, koliko je vaš oglas relevantan za namjeru upita
  • Očekivane stope klika na oglas, vjerojatnost da će se na vaš oglas kliknuti ako se on prikaže korisniku Google tražilice
  • Korisničkog iskustva, koloko je vaša odredišna stranica (tzv. Landing page) relevantna za vaš oglas i koliko je korisna

Korak 2: Ad Rank

Zatim Google koristi ocjenu kvalitete oglasa da izračuna njegov rang, koji se računa na sljedeći način:

Rang oglasa = ocjena kvalitete x maksimalna ponuda na aukciji

Kada govorimo u kontekstu Ranga oglasa on može biti zbujujući jer obično smatramo da je rang broj jedan najbolji. Ali u ovom slučaju, što je viši rang oglasa to bolje. Ne postoji savršena ocjena ranga oglasa koju treba tražiti jer ovisi o cijeni ključne riječi.

Na primjeru ćemo to najbolje objasniti, tvrtka X ima ocjenu kvalitete 10 i ponudila je na aukcji 2 EUR. Dakle njegov rang oglasa je 10 x 2 = 20. Dok tvrtka Y s druge strane, ima višu cijenu koju je ponudila na aukciji, ali je ocjena kvalitete oglasa 1, tako da je njezin rang oglasa 8 te tvrtka Y ne ulazi u SERP prema toj kalkulaciji.

Korak 3: Cijena po kliku

Posljednji korak u aukciji je cijena. Oglašivači plaćaju samo ako korisnik klikne na njegov oglas. Cijenu po kliku računamo na sljedeći način.

Cijena po kliku = Rang oglasa oglašivača ispod vas u SERPu / Vaš Quality Score + 0,01 USD

Učestale nedoumice i pitanja vezano za Google Ads oglašavanje

U nastavku donosimo nekoliko učestalih pitanja koja se pojavljuju vezano za Google Ads oglašavanje i aukcijom kako bi ste bolje razumjeli kako funkcioniraju Google oglasi.

Što je ključna riječ ?

Pojmovi koje u tražilicu upisuju korisnici koji su zainteresirani za ono što nudite. Na primjer, ako oglašavate vašu agenciju za udomljavanje kućnih ljubimaca, možete ciljati ključne riječi poput ” udomljavanje kućnih ljubimaca” “spašavanje pasa” i sl.

Koliko ključnih riječi trebam ciljati po grupi oglasa ?

Google ne predlaže više od 30 ključnih riječi po grupi oglasa, ali mi ne predlažemo više od 20. Za kontekst, u idealnoj strukturi Google Ads računa imate kampanje (pretraživačka, prikazivačka itd.), zatim grupe oglasa unutar tih kampanja (maks. 7-10 grupa oglasa po kampanji), zatim oglasi i ključne riječi unutar svake grupe oglasa.

Idealna grupa oglasa sastoji se od 2-3 oglasa kao i ključnih riječi koje ciljaju (ne više od 20).

Kako mogu odrediti za koje ključne riječi da licitiram na aukciji ?

Najbolji način da to učinite je korištenje alata za istraživanje ključnih riječi koji će vam pokazati koliko je puta ta ključna riječ pretraživana mjesečno, prosječnu cijenu po kliku na tu ključnu riječ i koliko je ta ključna riječ konkurentna. Za to možete koristiti  besplatni  Googleov alat za ključne riječi Google Keywords planner koji se nalazi unutar Google Ads sučelja.

Koja je razlika između ključne riječi i upita?

Obje se odnose na pojmove koji se pretražuju u tražilici, ali ključne riječi općenito se odnose na pojmove koje oglašivači ciljaju, dok su upiti stvarni pojmovi koje korisnici upisuju. Ponekad se upit točno podudara s ključnom riječi, dok je drugi put relevantan.

Koliko iznosi maksimalna cijena koju mogu ponuditi na aukciji u Google Ads kampanji?

Najviše što ste spremni platiti za klik na vaš oglas. Google umnožava vašu ocjenu kvalitete s vašom maksimalnom ponudom kako bi odredio rang vašeg oglasa, koji zatim određuje hoće li se vaš oglas pojaviti na SERP-u ili ne.

Pokreće li se u Google Ads-ima aukcija za svaku pretragu?

Ne! Sve se svodi na namjeru pretraživanja. Za informativna pretraživanja (npr. kako se brinuti o kućnom ljubimcu; kako pokrenuti agenciju za udomljavanje kućnih ljubimaca) nije vjerojatno. Ali za ključne riječi transakcijske i komercijalne namjere (kupnja teniskih reketa online), uvijek ćete vidjeti oglase.

Koliko iznosi dobar Quality Score u Google Ads kampanji?

Ocjena kvalitete (eng.Quality Score) Google Adsa kreće se od 1 do 10, ali nije uvijek potrebno težiti 10. Zapravo, mnogi oglašivači smatraju da neki od njihovih oglasa s najvećom izvedbom imaju “niske” ocjene kvalitete.

Znači li to da ocjena kvalitete nije važna? Naravno da ne – to je faktor rangiranja algoritma oglasa. Ali to znači da dobra ocjena kvalitete izgleda drugačije za različite vrste ključnih riječi.

Evo čemu treba težiti u Google Ads kampanjama kada govorimo o dobrom Quality Score-u:

Brendirane ključne riječi: 8-10

Komercijalne ključne riječi visoke namjere: 7-9

Ključne riječi niske namjere: 7

Ključne riječi konkurenata: 3+

Što je dobar rang oglasa?

Za razliku od ocjene kvalitete, Google Ads rang oglasa nema konačan raspon. To je zato što je formula za rang oglasa ocjena kvalitete pomnožena s maksimalnom ponudom — a maksimalna ponuda sve ovisi o procijenjenoj cijeni po kliku i konkurenciji za tu ključnu riječ.

Ključna stvar koju treba zapamtiti za rang oglasa je da što je viši rang oglasa, to je viša pozicija vašeg oglasa na SERP-u; a rang oglasa možete poboljšati poboljšanjem svoje ocjene kvalitete.

Koliko iznosi dobar CPC u Google Ads kampanji ?

Ovo sve ovisi o vašoj industriji, jer su neke industrije konkurentnije od drugih. Prema našim referentnim vrijednostima plaćenog pretraživanja, prosječna cijena po kliku u Google Adsu u svim industrijama iznosi 3,53 USD, u rasponu od 1,40 USD (nekretnine) do 8,67 USD (pravne usluge).

Koliko košta Google Ads oglašavanje ?

Ovisi o vašoj djelatnosti, publici, proračunu i koliko je vaš račun optimiziran. Pročitajte više naš post o tome koliko košta Google Ads da biste odredili koliko možete očekivati mjesečno.

Koliko dugo je potrebno da Google Ads kampanja proradi i donosi rezultate?

Nakon što postavite svoj oglas uživo, Google ga obično pregledava u roku od 24 do 28 sati. Ako vaš oglas ne bude odobren, potražite pomoć  od strane Googlea ili se javite nama.

Kako funkcioniraju Google Shopping oglasi?

Trenutno u Hrvatskoj Google Shopping oglasi nisu dostupni, međutim ukoliko se odlučite pokrenuti Google Shopping kampanje u zemljama gdje je su dostupni, poput USA procedura je sljedeća: 

Sa Google Shopping oglasime ne licitirate za ključne riječi. Umjesto toga, optimizirate svoj feed proizvoda i koristite negativne ključne riječi i postavke prioriteta za kontrolu troškova oglasa i isporuke.

Conclusion

Google Ads oglašavanje je skoz podložno algoritmu koji određuje pravila i tijek “igre”. Vi kao oglašivači ste ti koji trebate slati pozitivne signale Googleovom algoritmu da bi vas proglasio pobjednikom u igri te vaš oglas prikazao pri vrhu.

Samim time što ste bliže vrhu, možete ostvariti više klikova, a time i više posjeta te vam se povećava vjerojatnost za konverzijom tj. da ostvarite prodaju ili željeni upit.

U našoj praksi ponekada klijenti misle da se cijelokupna magija nalazi u Google Ads kampanji, međutim često to nije tako, već je jako važno da su i ostali parametri posloženi kako treba. Pritom mislimo na kvalitetu proizvoda, brzina isporuke, korisnička podrška, kvaliteta odredišne stranice, brzina očitavanja stranice itd.

Jer ukoliko imate loše “postavke” jedne komponente u cijelokupnom “funnelu” trošite uzaludno vaš budžet na Google Ads kampanji te vam tu nemože pomoći ni najveći media buyer specialist za Google Ads oglašavanje.

Naš savjet je za početak, prije nego pokrenete Google Ads kampanju, da provjerite sve elemente unutar vašeg funnela, od kvalitete proizvoda, isporuke do korisničke podrške i dostupnosti proizvoda, te onda krenete razgovarati sa agencijom koja će vam voditi oglašavanje na Googleu.

Jako je važno da na razgovoru sa agencijom imate pripremljene podatke poput troška kojega ste voljni platiti po konverziji, budžet koji planirate utrošiti na Google oglašavanje, da znate cilj koji želite postići, da znate vašu ciljnu publiku (u dušu po mogućnosti), da poznajete tko su vam konkurenti i sl.

Ukoliko imate nedoumica, niste sigurni od kuda krenuti, sve ovo vam djeluje zbunjujuće, javite nam ili nam pošaljite mail na office@proeliummedia.com te ćemo vam rado pomoći i unaprijediti vaše poslovanje uz pomoć Google Adsa.

Proelium media logo

Proelium Media je specijalizirana agencija za digitalni marketing koja posluje pet godina na tržištu.

Sign up to our newsletter and follow recent news in digital marketing

Sign up to our newsletter and follow recent news in digital marketing

Search