Tko god je imao iskustva sa Facebook oglašavanjem ili bilo kojom sličnom oglašivačkom platformom vrlo vjerovatno se susretao sa poskupljenjem cijene oglašavanja.
Kada govorimo o Facebook oglašavanju i metrikama koje pratimo to su: CPC (trošak po kliku), CPM (trošak na tisuću prikaza), CPP ili CPA (trošak po akviziciji, konverziji).
Navedene tri metrike su iznimno važne prilikom optimiziranja Facebook oglašivačke kampanje, te nam ukazuju dali našu kampanju vodimo efikasno ili ne.
Međutim što učiniti u situacijama navedene metrike polude i poraste cijena Facebook oglašavanja te samim time oglasna kampanja postane neisplativa ? Mnogi se tada odlučuju da ugase Facebook kampanju te krenu sa novom Facebook oglasnom kampanjom.
Međutim, postoji rješenje i način, kako takvu Facebook oglasnu kampanju učiniti profitabilnom, isplativom, tj. smanjiti troškove oglašavanja. Kako i na koji način? Prikazati ćemo u nastavku.
Kako smanjiti troškove Facebook oglašavanja i osigurati se da vas Facebook ne blokira ?
Da, moguće je da istovremeno smanjiti troškove oglašvanja, da npr. snizite CPM te ujedno osnažite autoritet vašeg Facebook naloga (eng. ad account) i na taj način izbjegnete mogućnost da vas Facebook blokira.
Možda ste upoznati, ukoliko se bavite Facebook oglašavanjem, kako Facebook agresivno blokira naloge i kompletne Business manager-e oglašivača. Da bi navedeno izbjegli potrebno je odraditi predranje, jedna od takvih je tzv. zagrijavanje vašeg Facebook oglašivačkog naloga.
Da bi dobili povjerenje kod Facebook algoritma, potrebno je da su naše kampanje u skladu sa Facebookovom politikom oglašavanja.
Nakon toga, ono najvažnije, pored konverzijske kampanje koju smo pokrenuli na Facebooku, pokrećemo sljedeće tri vrste kampanja na Facebooku sa dnevnim budžetom od (1$/dan):
PPE kampanja
Reach kampanja
Page likes kampanja
Napominjemo kako ove tri vrste kampanja pokrećemo istovremeno sa konverzijskom kampanjom, sve sa ciljem smanjenja troškova Facebook oglašavanja.
Ovo su sve vrste kampanja koja potiču Facebook korisnike na aktivnost, a Facebook kao i njegov algoritam vole da se korisnici zadržavaju na Facebook mreži.
Na ovaj način putem navedenih kampanja će se povećati aktivnost korisnika prema vašim oglasima, što će ujedno biti pozitivan signal za Facebookov algoritam, koji će vas onda nagraditi te smanjiti trošak oglašavanja jer postižete cilj onoga što Facebook želi, a to je pozitivno korisničko iskustvo.
1. PPE Facebook kampanja
Kampanju u ovom slučaju postavljamo na način da kreiramo samo jednu ad grupu ili tzv. ad set sa dnevnim budžetom od 1$ / dnevno. Ovako to izgleda unutar kampanje:
PPE kampanje kako smo već istaknuli potiče Facebook korisnika na povećanu aktivnost prema vašim oglasima koji tada dobivaju još više na značaju, a samim time potencijalni kupac kada vidi koliko korisnika je poduzelo određenu ativnost (like, share, comment) vjeruje tom oglasu i odluči se prije za kupovinu, ukoliko prodajete putem navedenog oglasa.
Na razini ad grupe, kampanja treba biti postavljena kao u ovom primjeru:
Na razini Facebook oglasa koristimo iste oglase koje smo koristili u našoj konverzijskoj kampani, tako da nam se engagement koji smo dobili putem PPE kampanje, nije izgubio.
Na ovom primjeru možete vidjeti na koji način i kako vaše Facebook objave možete koristiti u PPE kampanji.
Unutar oglasa klikente desno na prozor koji će vam dopustiti da dođete do ID broja vašeg Facebook posta. Nakon toga ćete navedeni post ID kopirati unutar PPE kampanje te kreirati novi oglas sa opcijom “Use an exsisting ad” te klikniti na “Enter Post ID” i objaviti oglas.
2. Reach kampanja
Kod reach kampanje koristimo istu strukturu kao kod PPE kampanje. Ovakvu vrstu kampanje koristimo kada želimo ostvariti velik doseg, da što više korisnika vidi naš oglas i ostavi pozitivan engagement (aktivnost) na naše oglase.
Dnevni budžet također postavljamo na 1$ / dan unutar jedne ad grupe po kampanji. Ovako trebaju izgledati postavke:
U sljedećem koraku podesimo ad grupu sa sljedećim postavkama:
Kao što možete vidjeti postavke su iste kao u prethodno PPE kampanji, samo smo promjenili vrstu kampanje unutar Facebook naloga.
3. Page like kampanja
Prilikom postavljanja Page like kampanje koristimo istu strukuturu koju smo koristili u prethodnim kampanjama. Page likes kampanja nam omogućava porast like-ova na našoj Facebook stranici.
Međutim, ono za što nam je ovaj tip kampanje u ovom kontekstu iznimno važan jest to da ova vrsta kampanje donosi veliki engegement na našu Facebook stranicu i daje signal Facebookovom algoritmu da naša stranica nije zaboravljena, da na Facebook stranici postoji aktivnosti.
Ne zaboravite da prilikom pokretanja Facebook kampanje unutar postavki trebamo odabrati Facebook stranicu za koju ćemo prikazivati oglase u našoj Facebook oglasnoj kampanji.
Page likes kampanja treba biti postavljena na sljedeći način:
Dok na razini ad grupe ovako:
Glavni cilj PPE kampanje, Reach kampanje i Page likes kampanje je dovesti tzv. pozitivan engagement na naše oglase i našu Facebook stranicu.
Facebook voli kada se događa pozitivna aktivnost na oglasima koje smo objavili te neće upaliti crveno dugme na svojem algoritmu, kao što to inače radi u situacijama kada oglasi nemaju pozitivnu aktivnost tj. engagement.
U situacijama kada Facebookov algoritam upali crvenu lampicu, vrlo vjerovatno će naš nalog za oglašavanje na Facebooku biti blokian, a postoji vjerovatnost da nam bude kompletan Business manager blokiran i onemogućeno oglašavanje na Facebooku.
Kako spasiti nalog za oglašavanje na Facebooku kada mi je oglas odbijen eng. disapproved ?
U situacijama kada nam je oglas odbijen unutar na primjer konverzijske kampanje, tada koristimo navedene engagement kampanje i dupliciramo njihove oglase da nam budu odobreni od strane Facebooka.
Da, ovo je trik, strategija koja prolazi kod Facebookovog algoritma, gdje vračamo vjerodostojnost našeg oglašivačkog naloga, da ne budemo blokirani od strane Facebooka.
Nepisano pravilo je, da za jedan odbijeni oglas od strane Facebooka mi trebamo imati 10 odobrenih oglasa.
Napominjemo kako vrste oglasa unutar engagement kampanja nisu isti kao u konverzijskim kampanjama.
Unutar engagement kampanja su oglasi kojima je u ovom kontekstu cilj da budu odobreni i da ostave pozitivan utisak na Facebookov algoritam, dok konverzijske kampanje su one koje ostvaruju cilj – prodaju, lead ili što već nam je cilj kampanje.
Stoga zapamtite, ukoliko imate jedan oglas koji vam nije odobren unutar Facebook naloga, pokrenite ove tri engagement kampanje, te minimalno 10 oglasa unutar svake kampanje treba da bude pozitivno odobreno da bi se vratili u igru tj. dobili povjerenje od Facebookovog algoritma.
Engagement kampanje su jeftine, a donose rezultate za ono za što im je cilj. Nadam se da vidite trik ?
Da na ovaj način možete smanjiti trošak oglašavanja i sačuvati vaš nalog da ne bude blokiran i to sve za 1$/dnevno budžeta.
Ukoliko se oglašavate na Facebooku ili imate problema sa vašim nalozima i kampanjama na Facebooku slobodno nam se obratite na [email protected] ili putem kontakt forme.