fbpx
Skip to content

Pet načina kako uštedjeti budžet na Google Adsu

Pet načina kako ustedjeti budzet na Google Adsu

Planirate krenuti sa Google oglašavanjem tzv. Google Ads kampanju vašeg poslovanja ili ste već pokrenuli oglasnu kampanju na Googleu koja vam je u kratkom roku potrošila cijeli budžet bez da ste ostvarili ikakve rezultate ?  

Donosimo vam pet načina na koja trebate obratiti pažnju ukoliko želite efikasno upravljati Google oglasnom kampanjom te ostvariti tražene rezultate te izbjeći brzu potrošnju budžeta bez ostvarenih rezulta.

 

Prvi način: Odaberite pravu bidding strategiju u Google Ads kampanji

Možda ovaj prijedlog kojeg ćemo navesti se neće slagati sa onime što su vas učili o digitalnom marketingu. Kada govorimo o Google oglašavanju i bidding strategijama važno je da isključite iz upotrebe “Maximize conversions” bidding strategiju, pogotovo ukoliko tek krećete sa kampanjom.

Na papiru možda ovo zvuči super “maksimiziraj konverzije” međutim ukoliko odaberete ovu vrstu bidding strategije Google Ads će u kratom vremenu potrošiti vaš budžet.

Google Ads jednostavno ignorira vaš budžet u ovom slučaju i neće se puno potruditi maksimizirati konverzije u odnosu na bužet koji ste uložili u kampanju. Postoji velika opasnost od neuspjeha oglasne kampanje, te ćete reći sebi kako Google oglašavanje ne valja. 

Ukoliko želite uštedjeti budžet naša preporuka je koristite target CPA, target ROAS ili manual CPC. Manual CPC bidding strategije daje odlične rezultate u kombinaciji sa Enhanced CPC bidding strategijom.

Gore navedene bidding strategije će vam izvući najviše koristi za vas, te preporučamo da ih testirate.

 

Drugi način: Odaberite na pametan način lokaciju koju ciljate u Google Ads kampanji

Kada govorimo o lokacijskim postavkama Google Ads kampanje početne postavke su postavljane da ciljaju publiku koja se nalazi na ciljanoj lokaciji ili su pokazale interes prema ciljanoj lokaciji, te je ova opcija preporuka Googlea. 

Problem ovakve lokacijske postavke unutar Google Ads kampanje je ukoliko pokrenete kampanju sa ovakvim postavkama da će Google Ads prikazati oglase publici koja je izvan lokacije koju ciljate, te na taj način potrošiti bespotrebno vaš budžet. 

Publika koja je izvan lokacije koju ciljate nije vaša publika. Na primjer, ukoliko se želite oglašavati putem Google Adsa na Njemačkom tržištu te ukoliko zadržite ove postavke, vaši oglasi će također biti prikazani publici koja se nalazi u drugim zemljama koja je pokazala internes za Njemačku ali na primjer živi u Austriji. 

Ne želite prikazivati vaš oglas Austrijancu koji se zanima za godišnji odmor u Njemačkoj. 

Zbog toga u lokacijskim postavkama Google Ads kampanje ćete odabrati “Publika koja je na lokaciji ili većinom obitavaju na ciljanoj lokaciji” .

Na ovaj način ćete izbjeći potrošnju budžeta na publiku koja se ne nalazi na lokaciji koju ciljate u vašoj oglasnoj kampanji. 

 

Treći način: Pratite sve konverzije na vašoj web stranici

Da, pratite sve konverzije koje možete. Učinite ovo na individualnoj razini, tako da znate koja sve aktivnost je dovela do konverzije, koja ključna riječ, kampanja ili ad grupa

Praćenjem konverzija možete vidijeti koje aktivnosti vam donose konverzije, a koje aktivnosti ne donose konverzije, te ih na taj način bolje optimizirati ili restrukturirati kampanju. 

Na ovaj način, možete pametno usmjeriti budžet u one aktivnosti koje donose konverzije. 

 

Četvrti način: Odvojite Search i Display kampanju

Prilikom pokretanja Google Search kampanje, Google Ads prema početnim postavkama ima postavljeno “Display Network” kao mrežu koju također koristitie u Search kampanji. Na taj način imate aktivne dvije vrste kampanja Search i Display.

Ovakva preporuka nije najbolje rješenje jer ukoliko je kampanja na Display mreži, može biti prikazana publici koja ima širok interes, afiniteta i hobija. Ukratko, oglas u ovakvoj vrsti kampanje će biti prikazan svakoj osobi koja je na Internetu, što će dovesti do potrošnje vašeg budžeta u vrlo kratkom roku. 

Ukoliko se odlučite pokrenuti kampanju na Search mreži, osoba koja pretražuje određen pojam mora osobno napraviti aktivnost pretrage specifične ključne riječi da bi naveden oglas bio prikazan. Ovo se zove pametnja potrošnja budžeta.

Naša preporuka je ukoliko želite biti dostupni na Search i Display mreži, da pokrenete svaku kampanju zasebno, odvojeno.

 

Peti način: Vodite evidencije o vremenu ostvarenih konverzija

Prilikom pokretanja oglasne kampanje na Googleu unutar Google Ads sučelja pronaći ćete dio “Dan i Sat”, gdje detaljnije možete saznati koji dio dana i koji dan u tjednu donosi najbolje rezultate vaše kampanje. 

Informacije unutar ove sekcije su iznimno vrijedne za bolje upravljanje oglasnom kampanjom na Googleu. Unutar svake kampanje možete vidjeti sljedeće:

  • Broj ostvarenih impresija
  • Broj ostvarenih interakcija
  • Stopa interakcije
  • Prosječan trošak
  • Trošak po kliku (CPC)
  • Broj konverzija i stopa konverzije
  • Trošak po konverziji

 

S obzirom da imate pregled po danima i satima unutar kampanje, gdje možete preciznije vidjeti performanse kampanje, vaš budžet možete tako usmjeriti u dane i sate kada je kampanja donjela najbolje rezultate. 

Na taj način, isključite parametre kampanje u danima i satima koji nisu pokazali najbolje rezultate i foksuirate se samo na dane i sate kada kampanja daje najbolje rezultate. 

Na taj način ćete uštedjeti budžet i usmjeriti ga tamo gdje donosi najbolje rezultate za vas. 

Ukoliko imate dodatnih pitanja ili planirate krenuti sa Google oglašavanjem i niste sigurni od kuda krenuti slobodno nas kontaktirajte na [email protected] 

 

Proelium media logo

Proelium Media je specijalizirana agencija za digitalni marketing koja posluje pet godina na tržištu.

Prijavite se na naš newsletter i budite u koraku s najnovijim marketinškim trendovima

Prijavite se na naš newsletter i budite u koraku s najnovijim marketinškim trendovima

Pretraga