fbpx
Skip to content

SEO optimization and basic rules

SEO optimizacija i osnovna pravila SEO optimizacija

SEO optimizacija je opsežan, kontinuiran i detaljan proces. SEO optimizacija dugoročno donosi puno bolje rezultate od plaćenog oglašavanja. 

Da, SEO optimizacija radi i donosi rezultate, više o tome smo pisali nedavno u našem blogu. U ovom postu odlučili smo izdvojiti ključne savjete koji će vam pomoći u 2022. godini da razumijete temelje SEO optimizacije. 

Nakon što shvatite osnovne SEO optimizacije bit će te u mogućnosti bolje istražiti područje SEO optimizacije.

 

1. Istražite ključne riječi

Temelj svakog dobro odrađenog posla jest dobra i kvalitetna priprema. U kontekstu SEO optimizacije temeljno polazište dobre SEO optimizacije jest kvalitetno odrađeno istraživanje ključnih riječi, koje ćete sutra koristiti u kreiranju sadržaja na vašoj web stranici.

Ukoliko je vaša web stranica optimizirana za ključne riječi za koje se želite rangirati vaša web stranica će biti visoko u rangu na Google tražilici. Zbog toga je jako važno da kvalitetno i detaljno odradite istraživanje ključnih riječi vaše web stranice.

SEO optimizacija kada govorimo o ključnim riječima također podarzumjeva da su određen ključne riječi raspoređene na pravom mjestu.

Pritom mislimo na ključnu riječ za koju se želite rangirati da bude raspoređena unutar Title taga, H1 taga i meta descriptiona.

Alati koji vam mogu pomoći u pretrazi i istraživanju ključnih riječi su Google Trends, Keyword Planner kojega možete pronaći unuta Google Ads sučelja.

Također, ukoliko se želite rangirati za ključne riječi koje nemaju konkurenciju preporuka je da tražite tzv. Longtail keyworde, tj. ključne riječi koje u sebi sadržavaju više od dvije riječi za koje se možete rangirati.

Longtail ključne riječi vam omogućavaju da pronađete svoju nišu unutar koje nemate veliku konkurenciju, i možete se brzo istaknuti na tržištu. 

2. Pišite sadržaj za vašu publiku, ne za tražilice

SEO optimizacija zahtjeva da prilikom pisanja sadržaja za web stranice vaš tekst je relevantan za publiku kojoj se obračate.

Da jednostavno ne pišete sadržaj koji će biti prilagođen za tražilice, već da donosi benefit ciljnoj skupini kojoj ste se odlučili obratiti. Da sadržaj vaše web stranice donosi vrijednost vašoj ciljnoj skupini.

Glavni svrha Google tražilice jest da udovolji pretragama korisnika i da im pruži natočniju i relevantnu informaciju za korisnike tražilice. Googleov algoritam danas brzo prepozna što je kvalitetan i koristan sadržaj te takav sadržaj “gura” prema vrhu na tražilicama.

Ukoliko na vašoj web stranici se korisnici zadržavaju i ponovno posjećuju sadržaj vaše web stranice Google ga smatra relevantnim i nagradit će takvu web stranicu sa boljim rangom na tražilici.

Ukoliko prilikom prilikom pretrage na Google tražilici korisnik posjeti vašu web stranicu i kratko se zadrži na vašoj stranici jer mu nije zanimljiv i koristan sadržaj, on će se jako kratko zadržati na vašoj web strnici. Takva aktivnost će biti negativan signal prema Googleovom algoritmu koji će vam na taj način narušti rang na tražilici.

Važno je da sadržaj koji pretražuje vaša ciljna skupina imate spreman “odgovor” u obliku sadržaja kojim ćete detaljno objasniti određenu temu ili područje.

Otkriti ćemo vam jednu tajnu, ukratko, što detaljnije obratite određenu temu vi postajete autoritet za takvu temu.

Međutim što znači biti autoritet u određenom području u očima Googla? Autorite podrazumjeva, da svaki budući članak koji objavite iz područja tema za koji ste autorit, takav članak će biti visoko rangiran.

Google vas smatra da ste autoritet za određenu temu, i svaki budući članak rangira visoko, jer vam vjeruje.

3. Ne pretjerujte sa dodavanjem ključnih riječi

Kvalitetan sadržaj i dalje je ispred svega, pa i brojem ključnih riječi za koje se rangirate na Google tražilici.

Ne pišite sadržaj samo da ubacujete ključnu riječ koju ćete nagomilavati. Jer na taj način nećete uspjeti u svom naumu da se rangirate visoko na Google tražilici.

Googleov algoritam ukoliko skuži da ste dodavali ključne riječi u vašem sadržaju bespotrebno, može vas kazniti u uvelike naruštiti vaš rang na tražilicama.

Stoga fokusirajte se na kvalitet, a ne kvantitet, jer u protivnom možete imati velike posljedice koje mogu naručiti pad posjeta prema vašoj web stranici i financijske gubitke. 

SEO optimization and basic rules

4. Redovito objavljujte novi sadržaj na web stranici

Stvaranje i redovito objavljivanje sadržaja na web stranici ključan je segment za uspjeh SEO optimizacije.

Redovitim objavljivanjem novog ili ažuriranjem postojećeg sadržaja dajemo signal Googleovom algoritmu da je naš sadržaj aktualan.

Koliko redovito je potrebno objavljivati sadržaj na web stranici ? Ovisi o tome sa koliko vremena raspolažete. Naša preporuka je minimalno dva puta mjesečno, a najbolje bi bilo barem jednom tjedno i na taj način osigurate da se što prije rangirate za određene ključne riječi.

Kao što smo naglasili u uvodu, SEO optimizacija je kontinuiran proces. Stvaranje novog sadržaja sastavni je dio tog procesa.

5. Ukoliko ne promovirate sadržaj, kao da ne postoji

Napisali ste blog post i sada čekate da ga Google rangira u pretragama. Nemojte si to dopustiti, već promovirajte sadržaj koji ste objavili i uložite što više vremena u pomociju takvog sadržaja.

Iskoristite sve dostupne kanale i društvene mreže. Analizirajte na kojim društvenim mrežama se vaša ciljna publika kojoj se obračate nalazi, te tamo promovirajte vaš sadržaj. Iskoristite društvene mreže za analizu vaše ciljne publike te saznajte što ih zanima te im takav sadržaj distribuirajte.

Uključite vašu publiku da komentiraju sadržaj koji objavljujete, raspravljajte sa njima i djelite koristan i zanimljiv sadržaj u obliku komentara i postova.

6. Koristite ključne riječi u linkovima

Jedna jako važna komponenta SEO optimizacije jest da koristite ključne riječi za koje se želite rangirati unutar linkova vaše web stranice. Ukoliko nemate ključne riječi u nazivima vaših linkova, napravite analizu i ubacite ključne riječi u linkove, jer na taj način donosite veliku korist za vaš SEO.

Analizirajte linkove vaše konkurencije, pogledajte kako oni to rade, modificirajte i primjenite na vašoj web stranici. 

7. Gradite linkove i autoritet

Pored ključnih riječi, kvalitetnog sadržaja i ostalih parametara koji utječu na dobru SEO optimizaciju, linkovi su iznimno važni sa apekta SEO stanovišta.

Linkove možemo djeliti na unutarnje i vanjske. Unutarnji linkovi su poveznice unutar vaše web stranice koje usmjeravaju Google bot gdje da se kreće unutar vaše web stranice i kojim stranicama da dodaje vrijednost, koja će utjecati na bolji rang.

Prilikom gradnje unutarnjih linkova pripazite da takve linkove povezujete smisleno u cijelnu, da ne povezujete linkove koji međusobno nisu relevantni tj. povezuju sadržaj koji nije relevantan kada govorimo o relacijama i pojedinim temama koje obrađuju.

Blog postove povežite sa linkovima koji će voditi na stranice vaših proizvoda i usluga koje pružate.

Izrgradite mrežu vanjskih linkova koje možemo tumačiti kao “preporuke” koje vode na našu web stranicu. Vanjski linkovi kao “preporuke” daju signal Google algoritmu da ukoliko naša web stranica ima “preporuku” sa web stranice koja je autoritet u određenom području, da i mi zavrijeđujemo dobiti autoritet u očima Googlea.

Prilikom gradnje vanjskih linkova važna je također kvaliteta, a ne kvantiteta. Fokusirajte se da linkovi koji vode na vašu web stranicu dolaze sa relevantnih web stranica koje su izgradite autoritet u području teme koju vi obrađujete.

Ukoliko se upuštate u igre gdje ćete linkove prema vašoj web stranici dobivati sa nerelevatnih stranica čisto da imate link, tada možete biti penalizirani i vaš rang može biti uvelike narušen, kao i pad prometa.

Kako da dođem do kvalitetnih linkova sa relevatnih stranica koje imaju autoritet unutar naše industrije? Jednostavno, kreiranjem kvalitetnog sadržaja koji donosi vrijednost i za stranicu sa koje želite dobiti link prema vašoj stranici. 

U tom slučaju ovo je win-win situacije, gdje vi dobivate link sa relevantne stranice koja ima autoritet u industriji, dok takva stranica dobiva kvalitetan sadržaj koji nema na svojim stranicama. 

8. Kreirajte mapu web stranice

Google robot “čita i analizira” sadržaj web stranice koji objavite. Međutim da bi Google robot znao kuda se kretati po vašoj web stranici i odradio indeksiranje web stranice važno mu je da ima “ucrtan” put kroz linkove kojima se kreće.

Mapa stranice tzv. sitemap je putokaz koji omogućava Google robotu kuda se kretati po vašoj stranici. Pripazite da nemate slijepih ulica na mapi stranice, jer uz dobro postavljenu mapu sadržaj vaše web stranice će biti pravilno indeksiran. 

Kreirajte mapu stranice. Pazite da su linkovi dobro povezani te da nema slijepih ulica. Kvalitetna mapa stranice omogućit će da vaš sadržaj bude pravilno indeksiran.

 

9. Ne zaboravite napisati meta naslove i meta opise

Meta naslovi i meta opisi prvo su što korisnik vidi prilikom pretraživanja na tražilici te o njima ovisi hoće li korisnik Google tražilice prilikom pretrage kliknuti na vašu web stranicu ili ne. Sugestija je da imate dobro napisane meta naslove i meta opise koji će privuči korisnike prilikom pretrage da posjete vašu web stranicu.

Meta naslovi i meta opisi

Kada kreirate meta naslove i meta opise pripazite da koristite ključne riječi u naslovu, meta opisu i linku. Na taj način će korisnik prepoznati da se na vašoj web stranici nalazi relevantan sadržaj za korisnikov upit.

Prilikom pisanja meta opica i meta naslova vodite se time da ih pišete za ljude, vaše buduće klijente te jasno komunicirajte “poziv na akciju“, gdje ćete jasno navesti koju aktivnost da korisnik tražilice poduzme dok čita vaš meta naslov i meta opis prilikom pretrage na Google tražilici.

Pripazite da meta naslove i meta opise pišete u propisanoj dužini riječi, jer ukoliko vaši meta naslovi i meta opisi prelaze limite riječi koje možete navesti unutar meta naslova i meta opise, vaš tekst neće biti vidljiv na istome.

10. Pripremite se na dugu igru

SEO optimizacija nije posao koji donosi rezultate preko noći, kao što je to moguće u plaćenom oglašavanju. SEO optimizacija je igra na duge staze, proces koji traje za koji je potrebno određeno vrijeme dok dođete do određenih rezultata.

Mnogi smatraju, kada su objavili web stranicu, da je sada sve spremno da rezultati počmu dolaziti. To nažalost nije tako, SEO optimizacija traži strpljenja i pametan rad na podizanju ranga i građenju autoriteta vaše web stranice.

Za dobru SEO optimizaciju potrebno je uložiti puno truda i radnih sati, te praćenja promjena, pogotovo sa perspektive Googleovog algoritma. SEO optimizacija doista zahtjeva stručnost, znanje i iskustvo, jer ukoliko na početku krenete krivo, teško ćete ostvariti rezultate.

SEO optimizacija traži stručnost, te ukoliko niste sigurni prepustite da optimizaciju vaše web stranice odrade stručnjaci kojima je to svakodnevnica. SEO usluge prepustite stručnjacima iz naše agencije, ukoliko imate dodatnih pitanja vezano za SEO optimizaciju vaše web stranice contact us.

Proelium media logo

Proelium Media je specijalizirana agencija za digitalni marketing koja posluje pet godina na tržištu.

Sign up to our newsletter and follow recent news in digital marketing

Sign up to our newsletter and follow recent news in digital marketing

Search